COUPLING 9/16 X 9/16 MED PRESSURE 20FX9966 PARKER
Part No: 20FX9966
Coupling 9/16 X 9/16 Med Pressure Parker
High-pressure coupling with SF562CX X SF562CX connections, designed for extreme durability and reliable performance. Rated for 20,000 psi, it ensures secure and efficient operation in demanding applications.
Categories: Instrumentation, Piping & Valves, Stainless Steel Fittings, Tube Fittings
Description
Specifications:
| Feature | Details |
|---|---|
| Part Number | 20FX9966 |
| Brand | Parker |
| Outside Diameter Tube | 14.29 mm (9/16 in) |
| Pressure Rating | 20,000 psi (1378.93 bar) |
| Minimum Opening | 0.359 in (9.12 mm) |
| A – Typical Hex | 1 in (25.4 mm) |
| B – Width | 2.12 in (53.85 mm) |
| C – Length | 0.53 in (13.46 mm) |
| D – Typical Hex | 0.94 in (23.88 mm) |
| Tubing Engagement Depth | 0.81 in (21.0 mm) |